Mama İncelemeri

  Köpek mamaları incelemelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Listede göremediğiniz, incelenmesini istediğiniz mama markalarını iletişim kısmından bize mail atarak bildirebilirsiniz.

  İçerik kalitesi ve analiz değerlerine göre yapılan inceleme sonucu verilen puanlar ise yan tarafta belirtildiği gibidir.


43 yorum:

 1. acana dan ekmek yıyorsunuz herhalde sizde royal canın bu kadar kötüledığıneıze göre yazık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya ben bu Türk halkına hayret ediyorum. İnsanlar ne güzel araştırma yapmışlar bizim için Türkçe olarak içerik ve bilgi sunmuşlar siz hala ''ekmek yiyorsunuz galiba'' falan diyorsunuz. 6 yıldızlı mamaları tavsiye etmişler işte. Bütçen yetiyorsa alırsın, onun haricin de paramızı boşuna reklam stratejisi güzel olan ama içi boş olan mamalara vermeyelim diye uyarı da bulunmuşlardır.

   Sil
  2. İçimiz fesat
   Türk halkı olarak içimiz fesat
   Bu incelem yurt dışındada var
   http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/

   Sil
  3. Ne yazık ki öyle. Ben burada benim gibi hayvanseverlerin faydalanması için bildiklerimi yazıyorum ancak bazı kendini bilmezler demediğini bırakmıyorlar. Birazcık okuma ve algılama kabiliyeti olsa zaten yazdığım şeylerin herhangi bir art niyet içermediğini, bilimsel incelemeler, makaleler ve araştırmalardan alıntılar yapıldığını kafama göre gelişi güzel yazmadığımı anlayacaklar ama nafile. Reklamlar, kampanyalar ve göz boyamalar onları %20 et oranı içeren tahıl dolu mamaları almaya alışık etmiş. Ne diyebilirim ki herkes kendi bildiğini okuyor.

   Sil
  4. Kutay Bey öncelikle böyle bir araştırma yaptığınız ve bizlere sunduğunuz için teşekkür ederim. 2 yaşındaki Tarçınımızı sizin blogunuzu okuduktan sonra daha bilinçli beslemeye başladık.Teşekkürler siz eleştirilere kulak asmayın..

   Sil
  5. Kutay bey. Proplan'in kötü imajini duyup arastirip Acana almistim. Kuru mamadan nefret eden oglum Acana'yi bayila bayila yedi ve olmasi gereken kiloya geldi. Arastirmaniz icin tesekkurler sayenizde icim daha da rahat artik. Terbiyesiz ve cahil insanlara aldiris etmeyiniz. Iyi calismalar dilerim.

   Sil
  6. Acana ismi bile incelenmeye gerek görülmeden dünyanın 1 numarasıdır
   Beyfendi uğrasmış kendi ölçeklerinde yorumlamış .. Royalcanin in içeriğini okuyup daha sonra kendinize sorun .. Eger içinde ne olduğunu biliyorsanız bizede anlatır aydınlatırsınız

   Sil
  7. Türkçe dilimizde ve ülkemizde başka bir benzeri henüz bulunmayan kişisel bir blog, lütfen bu gönüllü ve özverili çabanın değerini bilelim ve bir anlık öfkeyle sinirlenip kalp kırmayalım.

   Canlarımıza mama seçerken ihtiyacımıza ve bütçemize göre değerlendirmeler ve karşılaştırmalar yapabildiğimiz eşsiz bir Türkçe kaynak.

   Teşekkür ediyorum.

   Sil
  8. Tamam da bu blogu hazırlayan kişinin diploması ve sertifikası var mıdır? Veterinerlik Fakültesi yayınlarıyla pek çok çelişiyor, bilgisiz olduğu kesin. 5 üzerinden verdiği 1 puanı çoğu mama hak etmiyor. Marka karalamaya dönüşmüş bu iş.

   Sil
  9. Öncelikle merhaba,

   Blogta yapılan mama incelemeri belirli kriterlere, bilimsel araştırmalara, akademik makalelere, diploma ve sertifika sahibi kâr amacı gütmeyen "pet nutritionist" ünvanı verilen kişilerle iletişim sonucu öğrenilen bilgilere göre değerlendirilip puanlanır. İlgili yayınlarda ise kaynaklarla belirtilir. Bu kriterleri diğer yazılarımızda defalarca belirttik bu kriterler kısaca şu şekilde sıralanabilir.

   1. Mamadaki et oranı

   Köpeklerin etobur canlılar olduğu göz önüne alınırsa eğer mamadaki et oranının belirli bir seviyede olması köpekler için çok önemlidir. %20 - %30 aralığında et oranına sahip olan mamaları her bilinçli köpek sahibi kalitesiz olarak değerlendirebilir.

   2. Mamada bulunan hayvansal kaynakların kalitesi

   Mamadaki et oranı kadar mamaya konulan etin ve et ürünlerinin ne olduğu da çok önemlidir. Mesela dijest ve hayvansal yan ürünler bulunan mamaları her bilinçli köpek sahibi kalitesiz olarak değerlendirebilir. Çünkü bunlar hayvansal yan ürünler kan, kemik, tüy, gaga, karkas, iç organlar, kemikten sıyrılabilen etlerdir. Dijest ise bu saydıklarımızın kimyasal yollar ile render işleminden geçirilmesine denir. Yani sağlıksızdır.

   3. Tahıl çeşitliliği ve tahıl oranı

   Eğer bir mamada etten çok tahıl bulunuyorsa, buğday ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek yani reaktif hipoglisemiye neden olabilecek tahıllar bulunuyorsa, insanlar için bile kanserojen olan arsenik riski içeren tahıl bulunuyorsa, mamada et oranı %20 oranındayken %30-%40 oranında tahıl bulunuyorsa. Tek çeşit ya da kalitesiz et ürünleri içerip, pirinç, buğday, gluten unu, mısır, arpa gibi 3-4 çeşit tahıl ürünü bulunuyorsa o zaman bu mama köpekler için sağlıksızdır diyebiliriz.

   4. Kimyasal ve katkı maddeleri

   Mama zararlı kimyasal maddeler ve zararlı katkı, koruyucu maddeleri içeriyorsa bu mama kalitesizdir. Bunlara örnek olarak BHA/BHT gibi böcek ilaçlarında kullanılan kimyasal koruyucu maddeler ya da lastik üretiminde kullanılan kimyasal koruyucu madde olan ethoxyquin örnek verilebilir.

   Zararlı katkı maddeleri, koruyucu maddeler, dijest, et yan ürünleri ve düşük oranda et oranına sahip mamalara 1 puan veriyoruz. Nedenini ise ilgili yayınlarımızda ve o mamanın inceleme yayınında açıklıyoruz. Bütün bunları mamanın içeriğine, firmanın geçmişine ve içine konulan hammaddelerin kalitesine göre belirliyoruz. Yani objektif bir şekilde okuyacak olursanız eğer hepinizin bizlere hak vereceğine ve bilgi sahibi olacağına inanıyoruz.

   Sonuçta elimizin altında sınırsız bir şekilde akademik ve doğru kaynaklara ulaşabileceğimiz bir araç olan internet var. Burada yazılanları araştırıp, doğru mu yanlış mı diye kontrol etmek çok kolay.

   Ortada herhangi bir karalama kampanyası olmadığını ilgili yazıları okuyarak, kaynakları kontrol ederek ve araştırarak anlayabileceğinizi düşünüyoruz. Herhangi bir doğruyu ilgili bilimsel makaleleri okuyup, uzmanlar ile görüşüp, araştırıp kaynaklarıyla belirtmek için uzman olmaya gerek yok. Bilinçli ve araştırmacı bir tüketici olmak yeter.

   Blogta yazan bilgilerin vetenerlik fakültesi yayınlarıyla çeliştiğini belirtmişsiniz. Bilgisiz olduğu kesin demişsiniz. Ancak bunların neler olduğunu ve hangi konuda bilgisiz olduğumuzu belirtmemişsiniz. Bir iddiada bulunuyorsanız eğer kaynaklarıyla belirtmeli ve delilleri ile açıklamanız gerekmektedir. Aksi hâlde bu yaptığınız sizin tabirinizle karalama kampanyasından öteye gidememektedir.

   İyi günler dilerim.

   Sil
 2. Sayın Nihal Aydın,

  Bu blogtaki bilgiler ve incelemelerden, herhangi bir kurumdan kazanç sağlamamaktayız. Hiçbir markayı kötülemiyoruz, içerik kalitesine göre değerlendiriyoruz. Eğer incelemeyi okursanız bize hak vereceğinizi düşünüyorum.

  Saygılarımızla,
  Kutay Deril

  YanıtlaSil
 3. ben köpeğime mama alacağım zaman saatlerce inceliyorum hangisini alsam diye. samoyed bir köpeğim var derisi hassas, kısır olduğu ve iştahlı olduğu için kilo almaya çok meyilli , dişi olmasına rağmen 30kg civarlarında çok aşırı olmasa da kilolu ve 6 yaşında egzersiz yapmayı,koşmayı sevmiyor.bu şartlarda hangi mamayı önerirsiniz? diyet mamaya mı geçilmeli yoksa yaşlı mamalarına mı? yazın özellikle deri hassasiyeti oluyor diyet ya da yaşlı mamalarının çoğu tavuklu , proteini yüksek mamalar egzersiz yapmayan köpekler için zararlı mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayın Nehir Hanım,

   Samoyed ırkı köpeğiniz için kuzu etli ve tahılsız mama kullanmanızı öneririm. N&D ve Acana'nın tahılsız kuzu etli mamalarını deneyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki kilo aldıran besin kaynağı çoğunluklu olarak karbonhidrattır ve karbonhidrat oranı yüksek köpek mamalarından uzak durmanızı tavsiye ederim. Daha detaylı bilgi edinmek için blogu gezmenizi öneririm. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiler mevcuttur.

   İyi günler dilerim.

   Sil
 4. bence 10 numara blog olmuş ama insanlara royal 1 puan derseniz anlamazlar, royale 1 verdiğiniz yerde pro plana kaç puan verebiliriz onu düşünmek lazım, market pazarlama alışkanlık. Bir insanı kandırmak , kandırıldığına ikna etmekten daha zordur.

  YanıtlaSil
 5. mrb tropidog premium mama nasil yorumlarsaniz sevinirim tsk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben kullandım ve hatırladığım kadarıyla en üst segmentin hemen arkasından geliyor içerik olarak anımsıyamıyorum ama içime sinerek vermiştim 2 paket bitirdik

   Sil
 6. mrb tropidog premium mama nasil yorumlarsaniz sevinirim tsk

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar, spectrum köpek mamaları hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.

  YanıtlaSil
 8. 3 yaşında dişi pitbull terrier cinsi köpeğim var ve çok hassas deri ve tüy yapısına sahip protein alerjisi yada gıda alerjisi olduğunu düşünüyorum bunun için hipoalerjenik mama kullanmayı düşünüyorum hem kaliteli hemde köpeğime iyi gelebilecek bi mama öneriniz var mı bu zamana kadar Orijen Regional Red - Six Fish ve Acana Ranchland gibi kaliteli mamalar kullandım iç ve dış parazit tedavileri gününde ve eksiksiz oluyo ama yer yer deli gibi kaşınıyor ve arka bacaklarını ısıra ısıra tüylerini döküp derisini yara etti vereceğiniz mama önerisinde fiyatın önemi yok bilgi paylaşımı yapmanızı bekliyorum
  Teşekkür Ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat Bey,

   Köpeğinizin durumu nasıl oldu? Hangi mamalarla beslemeye devam ediyorsunuz? Kuzu etli ve tahılsız köpek mamalarını hiç denediniz mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

   Sil
 9. Spectrum kopek mamasi incelemesini bulamadim ? Nasil bir mama ?

  YanıtlaSil
 10. Benefit köpek mamasi nasıl bir mamadir? Rica etsem bu mama hakkında bilgi analizi paylaşımı yaparmisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sermest Bey,

   Benefit köpek maması hakkında inceleme yapmak için araştırma yaptığımda yeterli bir bilgi edinemediğim için bir şey söylemiyorum. Dilerseniz blogumdaki diğer mama incelemelerine bakarak başka bir mamaya geçebilirsiniz veya paketin arkasındaki içerik kısmını yorum yapabilmem için fotoğrafını çekerek bana atabilirsiniz.

   İyi günler dilerim.

   Sil
 11. İyi günler Kutay Bey,

  Bugün malamut sahibi bir arkadaşım Benefit marka mamayı önerdi. Ben aksi olmadıkça Sibirya kurdumu N&D az tahıllı ile besliyorum ve de kedilerimi. Benefit'te İçerik olarak şunları yazıyor.

  Adult Medium Kuzulu & Pirinçli

  İçerik:

  Et ve Et Ürünleri %40 (Kuzu Eti En az %4), Mısır, Buğday Kepeği, Buğday .Tavuk Yağı, Pirinç (en az %4), Kurutulmuş Şeker Pancarı, Hayvansal ve bitkisel protein ekstraktları, Mayalar, Aromalar, Mineraller, Antioksidanlar ve Koruyucular, Vitaminler, Schizochytrium limacinum (Doğal DHA kaynağı en az 1000 mg/kg), Organik Selenyum (en az 300 mg/kg), Organik Çinko (en az 300 mg/kg), Yucca ekstraktı (en az 250 mg/kg), Biotin (en az 200 mcg/kg).

  Bir de diğer değerler var;

  Nem %8,0
  Ham Protein %28,50
  Ham Yağ %13,50
  Ham Selüloz %2,62
  Ham Kül %7,00
  Kalsiyum %1,11
  Fosfor %0,83
  Sodyum %0,36
  Vitamin A IU/KG 20.000
  Vitamin D IU/KG 1.500
  Vitamin E MG/KG 500

  Şimdiden teşekkürederim.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. Kutay bey Merhaba 2 yaşında golden melezi bir kızım var 2 paket Acana pacifica yavruluğunda kullanmıştım çok memnundum ama fiyatı belimi büktü o zamandan beri Bonacibo kuzulu kullanıyorum ama son zamanlardaki yorumlar ve köpeğimin 1 haftadır mamayı yemek istememesi üzerine sizden ricam 13-15 kg'ı max 120 130 tl civarlarında bir mama önerebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 14. Merhabalar kutay bey
  3 aylık americanstaff bir yavrum var mama olarak first class puppy mama kullanıyorum bir çok arkadaşım brit yada orijen mama kullanmamı tavsiye etti orijen daha yogun proteinli geldi fakat içerigi agırlıkla tavuk ürünleri bulundugundan herhangi bir alerjik durum söz konusu olurmu kas gelişimi için uygun mudur ?

  TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 15. merhabalar,CARNİLOVE köpek maması nerde bulabilirim ,nette araştırdım ancak bulamadım,birde bizim puppy acana yı yemedi,orijen alsam onu da yememe ihimali var mı,son bir soru en son fitmin mama aldım beğendi,bu mamayla ilgili yorumunuz var mı ,teşekkürler

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Kutay bey bende bir yaşında Tibet mastif var proplan mama veriyodum ama köpek severek yemiyor sonra sizin siteyi okuyunca derhal değiştim biau mama kullaniyorum kuzu etli olanı devam edeyimmi başka önerirsiniz Teşekkürler

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Petcurean Go! Sensitivity Shine Somonlu Köpek Maması nasıl yorumunuz nedir?

  YanıtlaSil
 18. Gerçekten çok yararlı bir site olmuş. Fakat bir sorum olacak.
  Köpeğime evde ona özel yemek hazırlayarak veriyorum. Örneğin salam yumurta biraz ekmek bazen kıymalı pilav bazen ona özel hazırladığım köfte bazen karnıbahar , bazen kemiksiz tavuk pilav (arada salata), tavuk havuç haşlayarak vb. Şekilde hazırlıyorum. Bazen barf diyeti yapıyorum fakat çiğ yemiyor. Sizce doğru bir beslenme şeklimi?

  YanıtlaSil
 19. Kutay bey merhabalar bütün yazılarınızı okudum aydınlatıcı ve güzel olmuş.

  Benim size ufak bir eleştirim olacak.

  Ben 2 yaşında 1 numara dişi bir terier sahiplendim

  İlk olarak goody marka mama aldım isteksiz yiyordu daha sonra pedigre aldım pedigreyi sevdi ama onunda taneleri büyük ve sert gibi geldi bana.

  Şimdide eleştirime geliyorum önerdiğiniz mamalar güzel ama pahalılar. Bunuda göz önünde bulundurarak incelersek daha güzel olabilir diye düşündüm ben.

  Bunuda göz önünde bulundurarak öneride bulunursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba Kutay bey
  Brekkies, better ve golosi markaları hakkında bilgi paylaşımı yaparsanız çok sevinirim. Paylaşımlarınız arasında göremedim.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba size zahmet Fitmin markasını da inceler misiniz acaba? Yavru köpek için olanını kullanıyorum ve köpeğim de seviyor ne yazık ki hiçbir yerde herhangi bir yorum ya da inceleme bulamadım onun hakkında,buradaki güzel çalışmayı görünce rica edeyim dedim.Yapmasanız da yukarıdaki çalışma için teşekkürler gerçekten çok yardımcı olacak ileriki dönemlerde mama seçerken

  YanıtlaSil
 22. Merhaba. Saatlerdir bütün yazılarınızı ve yorumlarınızı okudum. 4 aylık dişi golden sahibiyim. Maması bitti. Günlerdir hangi mamayı alacağıma karar veremedim. N&D biraz daha aklıma yattı ama emin degilim. Advance tavuklu kullandım. Biraz koku yaptı gibi. Ayrıca pahalı. Bana kesin olarak bir mama önerin lütfen. Emin olana kadar almayacağım. Zararlı hiçbirşey yedirmek istemeyiz hiç birimiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Biz genellikle N&D, Acana, Orijen, Wildfield ve Naturea markalarını tavsiye ediyoruz. Bu mamaların çeşitlerine bakıp istediğinizi alabilirsiniz. Her bir markanın her bir mamasının et oranı ve et türü çeşitlilik göstermektedir.

   Sil
 23. Kutay Bey böyle bir blog hazırladığınız için gerçekten çok teşekkür ederiz. Türkiye şartları için kesinlikle çok çok faydalı bilgiler. Verdiğiniz bilgiler sayesinde bir çok hayvan dostumuz hastalıklardan kurtulmuştur eminim ki:) emeklerinize sağlık

  YanıtlaSil
 24. Kutay Bey verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler. Uzun vadede bir çok hayvan dostumuz çeşitli hastalıklardan kurtulmuştur eminim ki. Emeklerinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 25. Normal bir köpeğe proderma maması verilirse herhangi bir sorun olur mu

  YanıtlaSil
 26. niye bizim ülkemizde kaliteli mama çok az ya.... neyse bunada şükür

  YanıtlaSil
 27. Suyunda arsenik bulunan bölgelerde yetişip ithal edilmiş pirinçlerin arseniği özünde barındırdığını da Kutay beyin sayesinde algıladık. Ben artık korktuğum için ayda bir iki sefer pilav yiyorum. Pirinçli mamayı eleştirmekte haklı, çünkü biz arada bir pilav yerken, köpeğimiz pirinçli mamayı hergün sürekli olarak tüketiyor ve pirincin nereden ithal edildiğini ve arsenik taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz.

  YanıtlaSil
 28. Merhaba 2 aylık golden köpeğim var bir hafta önce kanlı ishaldi fakat şuan ishal değil düzeldi gibi fakat kakasına hala beyaz şeyler var nedenini anlayamıyorum. Bu sorundan artı olarak bahsetmek istedim. Benim de veterinerim Hill’s Proplan ve Royal Canin önerdi fakat şuan kafam karşıtı yazılanlardan vs.. Golden’lar için önerebileceğiniz en uygun mama nedir?

  YanıtlaSil
 29. fitmin mamanin incelemesini de yapabilir misiniz?

  YanıtlaSil