Advance Köpek Maması İncelemesi

  Advance köpek mamalarına baktığımızda pek çok çeşidi olduğunu görüyoruz. Irklara özel, ırk boyutuna göre, yaşlara göre ve hatta parazitler için olanı bile var. Ne yazık ki çoğu etiketinin hakkını veremiyor ve pazarlama stratejisinden öteye gidemiyor. İlk olarak Advance mamalarında içeriğe bakacak olursanız kullanılan ürünlerin son derece kalitesiz ve maliyeti düşürmek adına ucuz ürünlerden oluştuğunu söylememde fayda var. Ne yazık ki ülkemizde bulunan çoğu marka gibi bu Advance mamalarında da tahıl oranı çok yüksek, et oranı ise çok düşüktür. Diğer markaların kopyası içeriğe sahip olan bu mama hakkında konuşulacak pek fazla birşey yok ancak incelemeye olumsuz yönlerinden başlayabiliriz.


  Advance mamalarında bulunan olumsuz içerikler:


 • Hayvansal Proteinler
  Hayvansal proteinler, herhangi bir hayvanın direkt olarak ya da yenmeyen kısımlarının render işleminden geçirilmesiyle elde edilen son derece kalitesiz bir üründür. Bu içerik Advance mamalarında kümes hayvanları olarak genellenmiştir.

 • Et yan ürünleri
  Et yan ürünleri demek kemik, gaga, tüy, kan gibi hayvanların yenmeyen kısımlarından oluşan sindirimi zor ve kalitesiz besin değerleri içeren ürünler demektir.

 • Pirinç
  Pirinç, glisemik indeksi yüksek ve içeriğinde yüksek oranda kanserojen madde olan arsenik barındırmaktadır. Glisemik indeksi yüksek besinler köpeklerde obezite, diyabet ve hipoglisemiye neden olmaktadır. Ayrıca glisemik indeksi yüksek besinlerin hayvanlarda kas kütlesini azaltarak, yağ oranını arttırdığı ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Arsenik ise başta akciğer ve mesane kanseri riskini arttırmaktadır. Pirinçte yüksek oranda arsenik bulunmaktadır. Bir porsiyon arsenik yiyen bir insanın vücudundaki arsenik oranı %44 oranında artmaktadır. Bu yüzden kuru mamalarda pirinç önerilmemektedir.

 • Mısır ve Mısır Gluten Unu
  Mısır, glisemik indeksi yüksek ve sindirimi zor bir diğer tahıldır. Mısırın köpekler için herhangi bir faydası bulunmamaktadır. Hatta sindirimi zorlayan tahılların başında geldiği ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Mısır en ucuz tahıl ürünü olduğu için kuru mamalara maliyeti azaltmak amacıyla konulmaktadır.

 • Hayvansal Yağ
  Köpek mamalarında içerikte hayvansal yağ olarak yazılan yağ çeşidi kalitesiz ve nelerden oluştuğu bilinmeyen yağ türü demektir. Köpek mamalarında yağ hayvanların dokularının render işleminden geçmesiyle üretilmektedir. Kuru mamanın içeriğindeki yağ türünün hayvansal yağ olarak geçmesi herhangi bir hayvandan yani kedi, köpek gibi hayvanlardan bile elde edilebileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden hayvansal yağın ne olduğu belirtilmeyen köpek mamalarından uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

 • Sebze Protein Özütü
  Bu içerik kalitesiz protein çeşitlerinin başında gelmektedir. Sebzelerin yan ürünlerinden elde edilen kalitesiz ve sindirilebilirlik oranı düşük protein içermektedir. Mamada çoğunlukla (%12 oranında) tahıl ve sebzelerden elde edilen protein köpeklerin boşaltım yollarında sorunlara yol açabilmektedir. 

  Advance mamalarında bulunan olumsuz maddeler:


 • Et yan ürünleri
  Et yan ürünleri demek kemik, gaga, tüy, kan gibi hayvanların yenmeyen kısımlarından oluşan sindirimi zor ve kalitesiz besin değerleri içeren ürünler demektir. Protein kalitesi ve sindirilebilir protein oranı da düşüktür.

 • Et oranının az olması

  Et oranı %20-%30 oranında ve bu oranlar bir köpek maması için oldukça düşük oranlar olmaktadır. Ayrıca çiğ et oranı yazılmakta ve herhangi bir dehidre edilmiş et oranı bulumamaktadır. Yani içeriğe konulan bu düşük oranlardaki etler, mamanın dehidre edilmesi sırasında dehidrasyona uğrayıp %70 oranında su kaybedeceğinden oranları daha da düşmekte ve etten sağlanan besin değerlerinin mamaya çok düşük bir miktarda katkısı bulunmaktadır.

 • Tahıl çeşidinin ve tahıl oranının fazla olması
  Et oranını kısarak maliyeti düşük olduğu için tahıl çeşidinin ve oranının fazla olması bir köpeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve ona kaliteli besin değerleri sunamamasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı tahıllar köpekler için zararlı ve alerjen besinlerin başında gelmektedir. Köpeklerin hayvansal kaynaklardan alması gerektiği temel besin ihtiyaçlarını tahıllardan ya da sebzelerden alması bir takım sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Mesela proteini hayvansal kaynaklar yerine tahıl ve sebzeden aldıklarında idrarları alkali hale gelmektedir. Bu da böbrekte taş ve kum oluşumuna, mikrop üremesine neden olmaktadır.

  • Glucosamine ve chondroitin oranının yetersiz olması
    Köpeklerin eklem gelişimi, onarımı ve yenilenmesi için glucosamine ve chondroitin denilen doğal takviyelere ihtiyacı vardır. Bu doğal takviyeler kimi mamalarda doğal olarak eklenmekteyken kimi mamalarda ise kabuklu deniz ürünleri ve yapay maddeler yardımıyla eklenmektedir. Dr. Clauder's 'a baktığımızda ise kabulu deniz ürünlerinden sağlandığını görüyoruz. Ancak o kadar düşük bir miktardaki bu bir köpeğin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değildir. Glucosamine ve chondroitin takviyesi alamayan köpekler kalça çıkığı, osteoartrit ve eklem ağrıları gibi sorunlara maruz kalmaktadırlar. Bu sorunlar hem maddi hem de manevi olarak can sıkıcı sorunların başında gelebilmekte ve kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu yüzden glucosamine ve chondroitin oranı 700 mg/kg ve üzeri olan köpek mamalarını tercih etmenizi öneriyoruz.

   • Yan ürünler kullanılması
     Yan ürünler kalitesiz, maliyeti düşük, sindirimi zorlayan ve besin değerleri düşük ürünlerden oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse tavuk yan ürünlerinde gaga, kemik, ayak ve tüy bulunabilmektedir. Yan ürünlerin kullanım nedeni maliyet açısından oldukça düşük olmasıdır. Bu ürünler genellikle render işleminden geçerek mamaya katılmaktadır. Mamaların içeriklerinde yazan hayvansal protein ve hayvansal yağ gibi içerikler de yan ürünlerin render işleminden geçirilerek mamaya eklenmesine denmektedir. 

   • Karbonhidrat oranının yüksek olması
     Karbonhidrat, köpeklerde aminoasitler tarafından sentezlenebildiğinden dolayı köpekler karbonhidrata düşük miktarlarda ihtiyaç duyarlar. Kuru mamalarda ise tahıl ve sebze dolu olduğundan, et oranı az olduğundan dolayı karbonhidrat oranı yüksektir. Karbonhidrat, köpeklerde fazlası yağ olarak depo edilen ilk besin değeri olduğundan karbonhidrat oranı yüksek gıdalar köpeklerde aşırı kilo alımına ve yağlanmaya yani obeziteye neden olmaktadır.


   Mamanın kalitesi: 1/5
   Mamanın kalite/ fiyat oranı: 1/5
   Mamanın içeriği: 1/5
   Mama önerilebilir mi? Hayır

   6 yorum:

   1. merhaba

    köpeğimin alerjisi olduğundan dolayı advance atopic care kullanmak zorunda kalıyoruz alerji için bir öneriniz var mı?

    YanıtlaSil
   2. Bu yazılan içeriklerin hemen hemen hepsi royal canin ve pro plan da da var. Advance kullanan hayvanlarda gözle görülen olumlu değişiklikler oluyor. Artık çoğu veteriner ve pet shop bayileri pro plan yerine Advance öneriyor. Eğer içeriği %100 doğal taze etli istiyorsanız farmina nın N&D mamalarını tercih edin. Şaşırtıcı ama fiyat olarak Royal canin den daha uygun.Demek ki kalite demek pahalı demek değildir. N%D yi araştırmanızı öneririm .

    YanıtlaSil
   3. Bu yazılan içeriklerin hemen hemen hepsi royal canin ve pro plan da da var. Advance kullanan hayvanlarda gözle görülen olumlu değişiklikler oluyor. Artık çoğu veteriner ve pet shop bayileri pro plan yerine Advance öneriyor. Eğer içeriği %100 doğal taze etli istiyorsanız farmina nın N&D mamalarını tercih edin. Şaşırtıcı ama fiyat olarak Royal canin den daha uygun.Demek ki kalite demek pahalı demek değildir. N%D yi araştırmanızı öneririm .

    YanıtlaSil
   4. Kedim Royal Canin yiyordu. 6 aylık Advance'e döndük. Kusmaya başladı, kakası kokuyor. Veteriner hekimimiz hata olmadığını söyledi. ND'ye döndük, şimdi iyi. Zaten çok fahiş, parasını hak etmeyen bir mama. Yurtdışında bu mamaların geçerliliği de pek yok. Parasını hak etmeyen, kalitesiz mama.

    YanıtlaSil
   5. BU KADAR SAÇMA BİR TESPİT GÖRMEDİM , O KADAR MAMA ARAŞTIRMASI YAPMIŞSINIZ FAKAT BİRİNİ ÖNERMİYORSUNUZ , NEYE GÖRE BELİRLİYORSUNUZ
    HADİ BANA ŞU MAMAYI ÖNERİYORUM DİYİN
    BÜTÜN İNCELEMELERİNİZDE BİR TANE MAMA ÖNERİSİ YOK
    VERDİĞİNİZ PUANLAR SAÇMALIK ÖTESİ
    BU BLOG SAHİBİ ARKADAŞ BİLMİYORSAN

    BİLMİYORUM DE ;)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bir mamayı tavsiye edip önerince Kutay Bey'e reklam yapıyor muamelesi yapılıyor. Kutay Bey olabilecek en açıklayıcı şekilde iyi yönden kötü yönden inceliyor mamaları. Siz de düşündüğünüz mamaları bu bilgiler doğrultusunda kendi içinizde tartıp en iyi olanı kendiniz belirleseniz? En azından saygılı olun, ne ayıp şey 'saçma tespit, bilmiyorsan bilmiyorum de' demek.

     Sil