Hipoalerjenik Mamalarda Bilinmesi Gerekilen Önemli Noktalar

  Bazı köpeklerin yapısı çok hassas olduğundan en zararsız gıdalara dahi alerjisi olabilir. Dolayısıyla pek çok kişi de köpeğinin alerjisinin nüksetmemesi için hipoalerjenik mamalara başvururlar. Peki aldığınız hipoalerjenik mamalar ne kadar hipoalerjenik bu konuda hiçbir bilginiz var mı? Yazımızda bu konuyu ele alacağız.

  Hipoalerjenik mamaları hipoalerjenik yapan maddeleri sıralayacak olursak:


 • Besin değerlerinin dengeli olması
 • Bilinen alerji yapan gıdaların kullanılmaması
 • Yapay ürünler bulunmaması

  Alerji yapan şeyleri basitçe açıklayacak olursak yanlızca içeriğindeki gıda ürünleri alerjiye sebep olmamaktadır. Yapay, çözünmesi zor olan maddeler de alerjiye neden olmaktadır. Mesela bazı mamalarda bulunan yapay vitaminler yüksek miktarda mama yiyen bir köpeğin vücuduna daha fazla alınacağından ve çözünmesi zor olduğundan bu köpeğin alerjik reaksiyon gösterme ihtimali yüksektir. 

  Köpeklerde en çok bilinen alerjiye neden olan ürünleri sıralayacak olursak:

 • Mısır
 • Kanatlı eti
 • Hayvansal proteinler (içerikte animal protein olarak geçer)
 • Hayvansal yağlar (içerikte animal fat olarak geçer)
 • Gluten
 • Sorgum
 • Buğday
 • Arpa
 • Sığır
 • Kabuklu deniz hayvanları
 • Soya
 • Süt ve süt ürünleri
 • Tavuk
 • Dijest

  Alerjik reaksiyonu yüksek, en çok bilinen gıdalar başlıca bunlardır. Hipoalerjenik bir mamada bunlar bulunmaması gerekirken çoğu firma hipoalerjenik adı altında aslında bu maddeleri içeren mamalar satmaktadır. Mesela Proplan, Royal Canin ve Hill's markalarının hipoalerjenik mamalarına bakacak olursanız soya unu, soya ve tahıllar içeriklerin ana maddelerini oluşturmaktadır. Et ise ya hiç yoktur ya da sakatat olarak içeriğin son kısımlarında yer almaktadır. Yani bu markaların hipoalerjenik mamalarıyla besleyen evcil hayvan sahipleri, köpeklerini tahıl ve soya dolu mamalarla beslemektedir. Bu da alerjisinin nüksetmemesi ama sağlıksız beslenmesi demektir.

  Eğer kaliteli bir hipoalerjenik mama arıyorsanız yukarıda yazılan ürünlerin mamanın içeriğinde bulunmaması gerekir. Hipoalerjenik olarak adlandırılmayan ancak bu önermediğimiz markalardan daha hipoalerjenik mamaları bulunan markalar da bulunmaktadır. Tahılsız mamaların hepsi hipoalerjeniktir çünkü içeriğinde alerjisini nüksettirecek bir madde bulunmamaktadır ve dengeli besin değerleri içermektedir. 

  Hipoalerjenik mama olarak önerebileceğimiz markalar Acana, N&D, Orijen, Profine ve Brit Care markalarının mamaları olacaktır.


4 yorum:

 1. Sadece kendi sattığınız ürünleri önermeniz ilginç

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  Hipoalerjenik mamaların tanımını yaptığım bir başlıkta beni reklam yapmakla suçlamanız garip değil mi sizce de?

  Bu blogta yazılanlar tamamen bilgi ve tavsiye amaçlıdır. Yazılan yazılardan, markalardan ve mamalardan hiçbir şekilde çıkar sağlamamaktayız.

  Yazılarımızın içeriğini okursanız eğer kaliteyi, taze, doğal, güzel ürünleri, mamaları ön plana çıkarıp, kalitesiz ama kaliteli bilinen mamaları hayvanseverlere açıklama gereğinde gördük kendimizi.

  Yazılarımızı tarafsız bir biçimde okursanız eğer hiçbir çıkar amacı gütmediğimizi ve insanları bilgilendirmek istediğimizi anlayacağınızı düşünüyoruz.

  İyi günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Bütün yaptığınız açıklamaları bilimsel değerlere dayandırarak yapıyorsunuz. Oysa sizi reklam yapmakla eleştirenler hiç bir bilimsel veri ortaya koyamıyorlar. İlginç değil mi?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba
  Sitenize kopegime mama arastirmasi yaparken rastladim. Ne kadar yararli! Tebrik ederim.
  Mumkunse ben de mama soracagim:
  Kopegim karisik cins 6.2 kg 1 yasinda kisirlasmamis erkek. Cinslerinin jack russell, papillion ve miniature pincher oldugu dusunuluyor. Kurtarilmis bir kopek.
  Sorunlar:
  Hills puppy agir alerjik reaksiyon. Gobek ve ozel bolgeleri pisik ve ishal
  Nd gastro intestinal: kaka cok yumusak
  Hills derm defense: genel kasinti rahatsizligi gecmedi. Kaka sertlesti ve azaldi. Ama yememeye basladi.
  Nd gastroya gectim ama hemen ishal oldu.
  En buyuk derdi arka bacaklar sirt bolgelerde kasinti. Cok az deri lezyon. Dermatit oldugunu soyluyor veteriner.
  Lamb and rice bir formul denemeyi dusunurken arastiriyorum. Britcare mini breed hypoallergic bir mama var sanirim. Sizce nasil? Acana’yi duydum Ama biraz pahali.
  cvp verebilirseniz cok minnettarim.

  YanıtlaSil