Kuru Mamalardaki Kanserojen ve Toksik Madde (ETHOXYQUIN)

  Bu yazımızda kuru mamalardaki en zararlı koruyucu maddelerinden birisi olan Ethoxyquin adlı maddeyi inceleyeceğiz.

  Ethoxyquin'in ne olduğunu bilmeyenler için kısaca anlatayım. Bu madde genellikle balıklı mamalara korunan bir koruyucu maddedir. Peki bu madde başka hangi ürünlerde kullanılıyor biliyor musunuz? Bilmiyorsanız ben söyleyeyim; böcek ilaçlarında ve lastik yapımında!..

  Bu madde ölü doğumlara, kısırlığa, karaciğer yetmezliğine, doğum kusurlarına ve kansere neden olmaktadır. Ethoxyquin, artık insan gıdasında kullanılabilecek yasal bir madde değil. Ancak hala bazı baharatlarda kullanılmaktadır. Tabii ki köpek mamalarında da...

  İşin garip kısmı mama firmaları bu maddeyi kullandıklarını içerik kısmında belirtmemektedirler. Tam 7 mama firmasına bu ürünü kullanıp kullanmadığını sorduğumda sadece 3 tanesinden yanıt geldi. İnsanlara büyük zararı dokunan bu kimyasal maddenin küçücük dostlarımıza ne kadar zararı dokunabileceğini kimse görmek istemeyecektir eminim.

  Ethoxyquin, mamaya doğrudan eklenmediği için içeriğe yazılmamaktadır. Genellikle balık unu dediğimiz hidrolize edilmiş balık etine konularak içerikte "fish meal" olarak adlandırılır. FDA'nın bu konuda ne yaptığını bilmek istiyorsanız malesef ki yaptığı birşey yok. Sadece kullanılan oranına sınır getirmiştir. Şu anda kalitesiz olarak adlandırdığımız neredeyse bütün balıklı kuru mamalarda ethoxyquin bulunmaktadır. Benim teyit ederek araştırdığım içeriğinde ethoxyquin bulunmayan ürünler ise Taste of the Wild, Acana ve Orijen'dir. İnternette yazılan bilgilere göreyse Purina ürünlerinde ethoxquin kullanılmaktadır. (link)1 yorum:

  1. Acana ve orijen mamalarının incelemeleri mevcut. Lütfen taste of wild markasınıda inceleyin merak ediyoruz alıp almamak konusunda ikilemdeyiz,internette de düzgün bir kaynak yok bu mama hakkında

    YanıtlaSil