Golosi Köpek Maması İncelemesi

  Bu hafta son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Golosi köpek mamalarını araştırdım. Genel olarak firma, tüketiciye pek fazla bilgi vermese de mamaların içerik, analiz detayları ve hakkında yazılan bilgileri inceledim.

  İtalya'da üretilen bu marka içeriğinde göreceğiniz üzere tahıllı ve et oranı düşük bir mama. Yani bizim sizin dostlarınıza önermeyeceğimiz. Kullanmamanızı tavsiye edeceğimiz bir mama. Çünkü biz her zaman köpek beslenmesinde eğer dostunuzu kuru mama ile besleyecekseniz et oranı yüksek, tahılsız mamalar veya zararsız, alerjen tahıllar içermeyen düşük tahıllı mamalar öneriyoruz. 

  Bu markayı neden önermediğimizi açıklayacak olursak eğer nedenlerini maddeler halinde sırası ile inceleyebiliriz. 

 • Et yan ürünleri
  Et yan ürünleri demek kemik, gaga, tüy, kan gibi hayvanların yenmeyen kısımlarından oluşan sindirimi zor ve kalitesiz besin değerleri içeren ürünler demektir. Kim köpeğine bu tarz kalitesiz içeriklerden oluşturan bir mama vermek ister ki?

 • Pirinç
  Pirinç, glisemik indeksi yüksek ve içeriğinde yüksek oranda kanserojen madde olan arsenik barındırmaktadır. Glisemik indeksi yüksek besinler köpeklerde obezite, diyabet ve hipoglisemiye neden olmaktadır. Ayrıca glisemik indeksi yüksek besinlerin hayvanlarda kas kütlesini azaltarak, yağ oranını arttırdığı ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Arsenik ise başta akciğer ve mesane kanseri riskini arttırmaktadır. Pirinçte yüksek oranda arsenik bulunmaktadır. Yine daha önceki yazılarımızda kaynağını verdiğimiz bilimsel bir araştırmada bir porsiyon pirinç yiyen bir insanın vücudundaki arsenik oranı %44 oranında artmaktadır. Bu yüzden kuru mamalarda pirinç önerilmemektedir. Eğer dostunuzu ömrü boyunca kuru mama ile beslemeyi düşünüyorsanız pirinç içermeyen kuru mamalar kullanmanızı öneririz.

 • Tahıl çeşidinin ve tahıl oranının fazla olması
  Et oranını kısarak maliyeti düşük olduğu için tahıl çeşidinin ve oranının fazla olması bir köpeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve ona kaliteli besin değerleri sunamamasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı tahıllar köpekler için zararlı ve alerjen besinlerin başında gelmektedir. Köpeklerin hayvansal kaynaklardan alması gerektiği temel besin ihtiyaçlarını tahıllardan ya da sebzelerden alması bir takım sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Mesela proteini hayvansal kaynaklar yerine tahıl ve sebzeden aldıklarında idrarları alkali hale gelmektedir. Bu da böbrekte taş ve kum oluşumuna, mikrop üremesine neden olmaktadır.

 • Glucosamine ve chondroitin oranının yetersiz olması
  Köpeklerin eklem gelişimi, onarımı ve yenilenmesi için glucosamine ve chondroitin denilen doğal takviyelere ihtiyacı vardır. Bu doğal takviyeler kimi mamalarda doğal olarak eklenmekteyken kimi mamalarda ise kabuklu deniz ürünleri ve yapay maddeler yardımıyla eklenmektedir. Dr. Clauder's 'a baktığımızda ise kabulu deniz ürünlerinden sağlandığını görüyoruz. Ancak o kadar düşük bir miktardaki bu bir köpeğin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değildir. Glucosamine ve chondroitin takviyesi alamayan köpekler kalça çıkığı, osteoartrit ve eklem ağrıları gibi sorunlara maruz kalmaktadırlar. Bu sorunlar hem maddi hem de manevi olarak can sıkıcı sorunların başında gelebilmekte ve kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu yüzden glucosamine ve chondroitin oranı 700 mg/kg ve üzeri olan köpek mamalarını tercih etmenizi öneriyoruz.

 • Karbonhidrat oranının yüksek olması
  Karbonhidrat, köpeklerde aminoasitler tarafından sentezlenebildiğinden dolayı köpekler karbonhidrata düşük miktarlarda ihtiyaç duyarlar. Kuru mamalarda ise tahıl ve sebze dolu olduğundan, et oranı az olduğundan dolayı karbonhidrat oranı yüksektir. Karbonhidrat, köpeklerde fazlası yağ olarak depo edilen ilk besin değeri olduğundan karbonhidrat oranı yüksek gıdalar köpeklerde aşırı kilo alımına ve yağlanmaya yani obeziteye neden olmaktadır.

7 yorum:

 1. bu tarz mamaların ortak özelliği az et, çok tahıl mantığı

  YanıtlaSil
 2. glucosamine yetersiz demişsiniz ancak glucosamine oranı en yüksek mamada (acana) bile köpekler için yetersiz kalıyor aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köpeğin alması gereken miktar kilogram başına içerdiği miligram miktarı kadar değildir. 1500 miligram içeren mamayı günde 200 gram yediği zaman 300 miligram alır. 1000 miligram içeren mama günde 300 gram tüketiliyorsa yine aldığı günlük miktar 300 miligram olur. Doğrudan kilogram üzerinden miligrama bakmak yanıltır, kilogramdaki miligram değeri günlük öğün gramı ile çarpılarak hesaplanmalıdır, günlük 300-400 miligram alıyorsa yeterlidir.

   Sil
  2. Einstein zaten onu hesaplayalım diye kg başına verilen miktarı yazıyorlar.

   Sil
  3. Takdir edersin ki bakmak ile görmek aynı şey değil, herkes bu hesabı yapmayı bilmiyor ya da uğraşmıyor.

   Sil
 3. Ben köpeğimi tavuk eti yemesin diye golosi kuzu etli ve pirinçli mama kullanıyordum ama sonradan öğrendim ki içinde yalnızca %8 oranında kuzu eti varmış ve geri kalan et oranı ise tavuk etiymiş. et oranı bu mamanın gerçekten çok az ayrıca et yan ürünleri içeriyor.

  YanıtlaSil
 4. %4 PRİNÇ var şuan kullandığım golosi mamada ve mısır , buğday yok içeriğinde ... VE tavuk eti yazmakta tavuk unu değil , goody mamaya bakıp golosi yazdınız sanırım

  YanıtlaSil