Köpek Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

   Bildiğiniz gibi piyasada binlerce marka bulunmaktadır. Bazen ben de adını hiç duymadığım markalarla karşılaşıyorum ve bu markalar hakkında pek çok soru da alıyorum. Ancak hepsini cevaplayamadığım için kuru mama alırken dikkat edilmesi gerekenlere bakarak rahatlıkla mama seçimi yapabilmeniz için bir yazı yazmak istedim.

   Köpek Maması alırken yapılacak iki şey vardır. Birincisi firmanın ne kadar güvenilir olduğu. İkincisi ise mamanın içeriğidir. Firmayı internette araştırarak FDA tarafından toplatılan mamaları var mı, toplatıldıysa ne için toplatılmış gibi soruların cevaplarını arayabilirsiniz. İkinci olarak ise mamanın içeriğinde olmaması gereken bazı hammaddeler vardır. Bunlara bakarak mama seçiminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kuru Mamalarda Olmaması Gereken Maddeler

1. Soya ve soya ürünleri 

İçeriğinde ingilizcesi soy veya soybean ile başlayan hiçbir mamayı almayınız. Buna soya yağı da dahildir. Soyanın zararlarını öğrenmek için soya hakkındaki yazımıza bakabilirsiniz.

2. Digest

Türkçesi dijest olan bu madde kimyasal bir maddedir. Kesinlikle uzak durun. Digest'i öğrenmek için önceki yazımıza bakabilirsiniz.

3. Yan ürünler

Yan ürünleri ya da ingilizcesi by product ile başlayan mamalardan uzak durun.

4. Animal Fat

İçeriğinde hayvansal yağlar veya animal fat yazan mamalardan uzak durun. Çünkü animal fat olarak genellemesi pek de hayra alamet değildir. İçeriğinde hangi hayvanın yağı olduğu mutlaka yazmalı. Balık yağı, tavuk yağı gibi.

5. Tahıllar

Pirinç, mısır, gluten gibi tahıl içeren mamalardan uzak durun. İngilizcede corn, corn meal, corn gluten meal, gluten, maize, rice olarak geçer. Zararlarını önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Onları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

6. Kemik Unu, Et Unu ve Et

İçeriğinde kemik unu, et unu ya da sadece et yazan mamalardan uzak durun. Ne olduğu belirtilmek zorundadır. İngilizcede meat, meat meal ve bone meal olarak geçer.

7. Kimyasal Maddeler

İçeriğinde BHA, BHT, Propyl Gallate, Ethoxyquin, Sodium Nitrite/Nitrate ve TBHQ yazan köpek mamalarından uzak durun. Bunlar kimyasal koruyucu maddelerdir ve oldukça zararlıdır. Örnek vermek gerekirse BHT böcek ilaçlarında kullanılmaktadır.

8. Şeker

İçeriğinde şeker bulunan köpek mamasından uzak durun.

9. Yapay Renklendiriciler

Renkli köpek mamalarından uzak durun. Genellikle yapay renklendiriciler kullanılmıştır ve köpekler için sağlığa zararlıdır.

10. İlk içeriği kesinlikle et ile başlamalı

İçerik kısmında en baştaki içerik en çok, en sondaki içerik ise en az bulunmaktadır. O yüzden mamada en çok et bulunması gerektiğinden ilk içerik hatta ilk 2-3 içeriği kesinlikle et ile başlamalıdır. İlk içeriğinde tahıl olan mamalardan uzak durun.

   Bu maddeleri içeren çok bilinen markalardan birkaçı aşağıdaki gibidir.

Purina (Pro Plan, Dog Chow, Friskies)

- Mısır
- Gluten
- Pirinç
- Yapay renklendirici
- Soya
- Hayvansal Yağ
- Yan ürünler
- Dijest

Science Diet / Hill's Prescription Diet (Hill's)

- Mısır
- Gluten
- Pirinç
- Soya
- Hayvansal Yağ
- Yan ürünler
- Dijest

Pedigree

- Mısır
- Et ve et unu
- Hayvansal Yağ

- BHA
- BHT
- Gluten
- Buğday
- Yan ürünler

Royal Canin

- Mısır
- Mısır Gluten unu
- Selüloz

- Soya
- Buğday Gluteni
- Et yan ürünleri
- Tavuk yan ürünleri
- Hayvansal Yağ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder